MERSİN İKİNCİ EL EŞYA

Mersin de 2. El Eşya da Kalite ve Güvenin Adresi

Darbe girişimi ve piyasalarda durum

darbe girişimi ve piyasalarda durum

Darbe girişimi ve piyasalarda durum

15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişimi ve piyasalarda durum:

Bildiğiniz üzere 15 temmuz saat 22:00 sularında başlayan ve sabaha kadar aktif bir şekilde süren darbe girişimi yaşadık. Fakat Türkiye’yi yönetenlerin basiretli tutumu ve halkın kararlı desteği sonucunda sabaha karşı kısmen kontrol altına alındı. Ancak yaşanan bu durumun ve daha sonraki gelişmelerde ki belirsizliğin ülke açısından risk taşıdığı için piyasalar hareketlendi. Dolar 3.05 TL euro 3.32 TL ye kadar tırmandı. Ertesi güne darbe girişiminin kontrol altına alınmış olması ve siyasi otoritenin birlik, beraberlik ve kararlılık göstermiş olması piyasaların tekrar geriye doğru seyrine neden oldu. Borsada normal olarak bir düşüş gözlemlenmektedir.

Ülke geçmişinde siyasi otoritenin sıradan bir anlaşmazlığının tetiklemesi sonucunda piyasaların alt üst olmasına bakılırsa gelinen noktada ülkenin ekonomik ve siyasi anlamda ne kadar yol aldığını görmekteyiz. Artık Türkiye ekonomik ve siyasi olarak belli bir olgunluğa eriştiğini; darbe gibi ciddi bir durumun dahi piyasaları çok fazla etkileyemediğini görüyoruz. Elbetteki bu anlamda halkın panik olmamasının ve sükunetini muhafaza etmesinin de önemi büyük.

Panik piyasaları olumsuz etkiler

Cuma günü yaşanan bu girişimin piyasaları alt üst etmemesi iyi bir gelişme olarak algılanmalı. Ancak ülke genelinde var olan korku, endişe ve güven kaygıları terör olaylarının göbeğinde bir ülke olması birer risk faktörüdür. Tüm bunlara rağmen hisse senetleri piyasasında paniğe kapılmanın büyük kayıpları da beraberinde getireceğini göz ardı etmemeli. Bu nedenle işlem yaparken ilk gelişmeleri ve fiyatlardaki dengelenmeleri görerek hareket etmekte fayda var.

Sonuç olarak fiili durum karşısında ilk anda ülkemize nasıl sahip çıktıysak bundan sonra da ekonomimize sahip çıkmalıyız. Sağduyu ve itidali elden bırakmadan gelişmeleri izlemeliyiz.

Bu arada bizi, ülkemizi bu badireyi atlatmasında canı pahasına her şeyini ortaya koyan aziz milletimize, siyasilerimize ve vatanına bağlı emniyet güçlerimize sonsuz saygı ve sevgilerimizi en kalbi duygularımla iletiyorum. Bu uğurda gözünü kırpmadan canını feda edenlere Allah'(CC)tan rahmet ve şehadetnin kabulünü, yaralılarımıza acil şifalar, aziz milletimize başsağlığı ve sabırlar ihsan etmesini diliyorum…

 

Darbe girişimi ve piyasalarda durum
Başa dön