MERSİN İKİNCİ EL EŞYA

Mersin de 2. El Eşya da Kalite ve Güvenin Adresi

Mersin’de 2.el eşya pazarı sorunları

Mersin ikinci el eşya pazarı sorunları

Mersin’de 2.el eşya pazarı sorunları her zaman vardı. Ancak son yıllarda gittikçe artan ve her geçen gün yeni bir sorun daha eklenir hale geldi. Özellikle orta doğudan gelen mülteci göçü. Suriye, Irak, Filistin  ve diğer Afrika ülkelerinden gelenler. Ve daha sonraları ülkemizin güney doğu illerindeki operasyonlardan dolayı oluşan göç dalgasından sonra her geçen gün arttı.

Mersin’deki 2.el eşya sektöründeki  başıboşluk ve ilgili makamların, yetkililerin denetimsizlikleri sonucunda her geçen gün sektöre yığılmalar olmaktadır. İşten anlayan, anlamayan; ilgisi olan , olmayan bakıyorsunuz 2. el eşya, mobilya alıyor satıyor. Maliye kayıtları yok, iş yeri ruhsatları yok. Ne vergi var, ne muhasebe gideri  nede ruhsat ve esnaf sicil giderleri var.Hatta bazılarının dükkanı bile yok ayak üstü alıyor satıyor.

Tamamen haksız bir rekabet ortamı. Bu tarafta dürüst esnaf  dükkan kirası ve stopajı, vergi, bağ kur, sigorta, elektrik, su, muhasebe gideri, esnaf odaları aidatları, ayrıca dükkan giderleri derken bir türlü belini, düzeltemiyor. Peki soruyorum bu yaşanalar adil mi; ayrıca kul hakkı oluşmuyor mu?

Mersin’de 2.el eşya pazarı sorunları ile görüyorsunuz  bayağı sıkıntılı bir durum söz konusu. Ancak yetkililer bu kadar duyarsız kalınca ne yapalım elimizden Allah(CC)’ a havale etmekten başka bir şey gelmiyor.

MERSİN’DE 2.EL EŞYA PAZARI SORUNLARI ÇÖZÜMÜ

Elbetteki her sorunun var olduğu gibi o sorunun mutlak bir çözümü de vardır. Öncelikle yetkililer bu kayıt dışılığı ortadan kaldırmak için acilen bir yol haritası oluşturmalı ve harekete geçmelidir. Esnaf odaları da bu denetimin bir önce hayata geçmesi için gerekli girişimleri yapmalı. Aidat almasını biliyorlar ancak ne işe yaramaları gerektiğini ise hiç düşünmüyorlar.

Belediyelerin koca bir  zabıta kadrosu var ve yüzlerce insan istihdam ediliyor. Peki bu kadar ruhsatsız iş yeri niye? Biz niye o kadar masraf ediyoruz ve sürekli bu yolda giderlerimiz oluyor. Karşımdaki adamın hiç bir masrafı yok oda aynı işi yapıyor benim bir  sürü giderim var bende aynı işi yapıyorum.

Kısacası artık yeter diyoruz ve bir an önce Mersin’de 2.el eşya pazarı sorunları çözülmesini ve bu haksız rekabet ortamının ortadan kaldırılmasını istiyoruz.

Mersin’de 2.el eşya pazarı sorunları
Başa dön